İspanya Schengen Vize İşlemleri

  • Anasayfa
  • İspanya Schengen Vize İşlemleri

Web sitemiz Schengen seyahatinizde hedef ülkenizi (Schengen alanına ilk giriş yapacağınız ve en uzun konaklama süresini ayıracağınız) oluşturan İspanya vizesi başvurularına dair detaylı bilgileri içermektedir. Web sitemizde verilen bilgiler sorunsuz bir başvuru süreci geçirmenizi yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

İspanya vizesi için gerekli evraklar, İspanya Schengen vizesi türlerine, İspanya vize ücreti bilgisine, İspanya vize başvuru formu ve dilekçe örneklerine sizlere vize başvurularınızda faydalı bilgi sağlamak amacıyla hazırladığımız web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

5 Adımda İspanya Vizenizi Alın

İspanya Vize Başvurusu

1. Başvurunuzdan önce “ziyaret amacınızın” net olması gerekmektedir. Seyahat amacınızı (turistik, ticari, aile ziyaret, transit) belirledikten sonra destek hattımıza bağlanarak veya help@eagvs.com mail adresimiz üzerinden güncel İspanya vize ücret bilgisini ve evrak listesini içerir bilgi e-mailini talep edin.

2. E-mailde belirtilen evrakları, evrak açıklamalarını göz önünde bulundurarak, eksiksiz olarak hazırlayın ve vize servisimize iletin. Evraklarınızı kargo ile de gönderebilirsiniz.

3. İspanya vizesi başvurularında konsoloslukların bölge ayrımı bulunmaktadır. Bu nedenle Schengen departmanı yetkilimizden hangi ildeki başvuru merkezinden parmak izi işleminizi gerçekleştireceğinizi öğrenin. 25.09.2014 tarihinden sonra alınmış, VIS ibareli Schengen vizeniz varsa parmak izi verme, başvuru merkezinde şahsen bulunma zorunluluğunuz olmayabilir. Parmak izi muafiyet durumunuzu çağrı merkezi yetkilimize danışabilirsiniz.

4. Yetkilimizin size ileteceği randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunun ve biyometrik verilerinizi (parmak izi) beyan edin. İstanbul’dan yapılacak başvurularda operasyon yetkilimiz, randevu gününde başvuru sahibine öngörülmeyen aksaklıkları engellemek adına eşlik etmektedir.

5. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra tüm süreci sizin adınıza takip etmekte, pasaportunuz işlemden çıktığında ilgili birimden teslim alarak belirtmiş olduğunuz, iş ve ev adresinize göndermekteyiz.

Dikkat (!) 

İspanya vize başvurularında diplomatik temsilciliklerin yetki alanı sınırlaması bulunmaktadır. Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğunun talep ettiği evrak listeleri ve formatlar farklı olabilir. Bu nedenle evraklarınızı hazırlamadan önce Schengen yetkilimizden, ikamet bölgenize göre değişen, güncel evrak listesini talep etmeniz ve evraklarınızı ikamet bölgenize ve mesleksel durumunuza göre hazırlamanız sorunsuz bir başvurunun ilk adımını oluşturacaktır.

İstanbul ve Ankara’dan başvuru yapacaksanız bu illerde ikamet etmiş olmaya ve randevu tarihi sonrası seyahatinizin arasında en az 7 iş günü bulunmasına dikkat ediniz. 

İspanya Schengen Vizesi Çeşitleri

İspanya turist vizesi için ülkeye herhangi bir davet olmaksızın yalnızca kültürel gezi, tatil amacıyla yapılan seyahatleri kapsamaktadır. Turistik vize başvurularında otel rezervasyon belgelerinin sunulması gerekmektedir. İspanya’da aile/arkadaşınızın yanında konaklayacaksanız aile/arkadaş ziyareti vizesi kategorisinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ticari vize; için İspanyol firmadan (ya da yabancı bir firmadan) temin edilecek davetiye firmanın antetli kağıdına hazırlanmış olmalı, belge kaşeli ve imzalı şekilde sunulmalıdır. Davetiyede başvuru sahibine ait bilgileri, toplantı/görüşme/ticari etkinlik tarihlerini içermelidir. Kongre ve konferans vizesi ticari vize kategorisi altında değerlendirilmektedir. Kongreye, konferansa, fuara katılımcı olarak davetliyseniz, stand açacaksanız veya görevli olarak katılacaksanız ticari vize kategorisinden vize başvurunuzu tamamlamalısınız.

Aile/arkadaş ziyareti için; İspanya’da ikamet eden aile üyesinin, akrabanızın veya arkadaşınızın İspanya Polisinden aldığı orijinal davetiyeyi ve kopyasını ibraz etmeniz gerekmektedir.

Transit vize için; seyahat amacınızın Schengen alanı dışında kalan bir ülke olması ve İspanya üzerinden geçiş yapmanızı gerektiren durumlar için talep edilen vize türüdür. Transit denizci vizesi için mürettebata katılmadan önce İspanya topraklarında kısa süreli konaklama ya da yalnızca girişiniz olması gerekmektedir.

Öğrenci vizesi; Schengen vizesi dâhilinde değerlendirilecek öğrenci vizesi 90 güne kadar olan eğitim amaçlı seyahatler için geçerlidir, seyahatinizin eğitim amaçlı olması ve konaklama süreninizin 90 günü aşmaması gerekmektedir.  90 günü aşan konaklamalar için İspanya Konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Uzun süreli Schengen vize başvurularınız konusunda çağrı merkezi yetkililerimiz yardımcı olamamaktır.

İspanya Vize Ücreti

İspanya Konsolosluğu, İspanya vize harçlarını Schengen Bölgesi ortak kararlarına göre belirlemiştir. İspanya vize harç ücretine İspanya vize başvurularını kabul eden vize hizmet merkezlerinin koordinasyon ve servis ücreti talep edilmektedir.

Schengen kararlarına bağlı olarak belirlenen ücret yalnızca vize harç bedelidir. Biyometri işlemleri, hizmet bedelleri, kargo masrafı gibi harcamalar bu ücrete dahil değildir.  Uzun süreli İspanya vizelerinin ücretleri başvuru sahibinin kalma süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. İspanya vize ücretleri için çağrı merkezi yetkilimizi arayabilir ya da başvuru evrak listesiyle beraber 2018 yılı vize ücretini içerir bir bilgi e-maili talep edebilirsiniz

İspanya Vize Başvurularında Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İspanya’ya seyahat etmek isteyen Bordo Pasaport hamili T.C. vatandaşları İspanya vize prosedürlerini tamamlamalıdırlar. Hizmet, Diplomatik ve Hizmet (Yeşil) Pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içine 90 günü geçmeyen seyahatleri için İspanya vize prosedürüne tabidirler. İspanya’ya seyahat edecek kişiler 90 günü aşan seyahatleri için yapacakları vize müracaatlarını doğrudan İspanya Konsolosluğuna yapabilirler, fakat İspanya Konsolosluğu kısa süreli Schengen vize müracaatlarını yetkilendirdiği vize servisi aracılığıyla kabul etmektedir.
  • İspanya vize başvurularında kullanılacak pasaportlar, 10 yıldan eski bir tarihte çıkarılmış olmamalıdır.
  • İspanya vize başvurularında kullanılacak pasaportlarda vizenin işlenebilmesi için en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. 2 adet boş sayfası bulunmayan pasaport defterleri yenilenmelidir.
  • Resmi tatilleri vize prosedürlerinde işlemlerin gecikmesine neden olabilir. İspanya vize başvurularının Paskalya, Kurban Bayramı, Noel, Ramazan Bayramı gibi tatillerden önce tamamlanmış olmasında fayda vardır.
  • 18 Yaşını doldurmamış kişiler İspanya vize başvurularını ebeveynleri veya yasal vasisiyle birlikte yapmalıdır.
  • İspanya vize prosedürleri için ibraz edilen pasaportun İspanya seyahatinin bitiminden sonra 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
  • İspanya vize kategorleri İspanya Turistik Vize, İspanya Ticari Vize, İspanya Aile Ziyaret Vizesi, İspanya Öğrenci Vizesi, İspanya Transit Vize olarak ayrılmaktadır. İlgili sayfalarla ilgili evrak listesine sitemizden ulaşabilirsiniz.
  • İstanbul ve Ankara’dan başvuru yapacaksanız bu illerde ikamet etmiş olmaya ve randevu tarihi sonrası seyahatinizin arasında en az 7 iş günü bulunmasına dikkat ediniz. 

 

 

 

Yükleniyor...
Bizi Arayın