İspanya Transit Vize

İspanya Transit Vize,  İspanyol havaalanlarının uluslararası ITS transit alanı üzerinden seyahat etme hakkı tanır.  İspanya transit vize için başvurular usulüne uygun, eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formları ve formlara eklenen evraklarla tamamlanmaktadır. Transit vize başvuru formunu, İspanya Başkonsolosluğunun resmi web sitesinden indirebilir veya müşteri temsilcimizden, transit vize evraklarıyla birlikte başvuru formunu da talep edebilirsiniz.

İspanya transit vizeler şahsen veya usulüne uygun olarak, yasal ikamet mahallinden akredite temsilci ya da vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

İspanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından İspanya transit vize başvurusu reddedilen yolcuya ücret iadesi yapılmaz. İspanya vize ücretleri başvurunun işleme alınabilmesi ve koordinasyon sağlanması için talep edilmektedir.  

 İspanya şoför ve İspanya Havaalanı Transit vizenin ortalama olarak sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. İspanya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini görüşmeye çağırabilir veya ek evrak talep edebilir.

İspanya turistik, ticari, aile ziyareti, transit gibi kısa süreli vize başvuruları reddedildiği takdirde başvuru sahibine gerekçe bildirilir. Söz konusu durumda başvuru sahibi verilen karara bir ay içinde itiraz etme hakkına sahiptir.
İspanya Konsolosluğu T.C. vatandaşlarından transit vize talep etmemektedir. Üçüncü ülke vatandaşları kendileri için getirilen transit vize düzenlemeleri ile ilgili kararları İspanya Konsolosluğunu ya da transit alan olarak kullanacakları İspanya’daki havaalanını arayarak öğrenebilirler. İspanya kısa süreli vize başvurularında ibraz edilen pasaportlar 10 yıldan eski olmamalıdır. Ayrıca pasaportun İspanya seyahati sonrasında 3 ay daha geçerliliği bulunmalıdır. 

İspanya Transit Gemici Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesi başvuru formu

Schengen vizesi başvuru formu, 37. Madde ve son sayfanın sonunda yer alan imza bölümü mutlaka imzalanmış olmalıdır. Reşit olmayanların formu anne-baba tarafından doldurulmalı, her ikisi tarafından imzalanmalıdır.

> İspanya Schengen vize başvuru formları (İspanya vizesine özgü olarak) el ile doldurulmalıdır. Dijital ortamda doldurulan vize başvuru formları kabul edilmemektedir.

Biyometrik Fotoğraf

2 adet arka fonu beyaz, 3 aydan eski olmayan, 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde 2 adet fotoğraf ibraz edilmelidir. Fotoğraf ön cepheden ve tüm yüz görünür şekilde çekilmiş olmalıdır.

Pasaport

Pasaportun seyahat dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün geçerlilik süresi olmalıdır ve vizenin işlenebilmesi için minimum 2 adet boş vize sayfası olmalıdır.

Nüfus cüzdanının ve güncel pasaportun tüm işlenmiş sayfalarının fotokopisi ibraz edilmelidir. Vize ya da damga olan tüm sayfaların fotokopisi sunulmalıdır.

Transit gemici vizesi başvuru sahibi varsa son 3 yıl içinde Schengen, ABD, Birleşik Krallık, Kanada vizesi fotokopilerini ibraz etmelidir.

İspanyol Gemi Firmasının Dilekçesi

Denizcilik şirketinin ya da kontrat yapılan firma, antetli kağıda, kaşeli ve ıslak imzalı dilekçe göndermelidir.

İspanyol geni firması dilekçede transit vize talebini bildirmeli, geminin limana yanaşma ve ayrılma tarihi, denizcinin adı ve pasaport numarası yer almalıdır.

Gemici Cüzdanı Fotokopisi

Gemicinin Kontratı

İkametgah

İkametgah muhtarlıktan veya nüfus müdürlüğünden alınabilir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Yolcu gemisinde garson olarak çalışmaya gidenler;

İş sözleşmesinin orijinalini ile birlikte fotokopisini ve çalışacakları şirketten gelen davet mektubunu ibraz etmelidirler.

Transit Vize Başvurularında Dikkat 

(!) Belgelerin fotoğrafı çekilerek elektronik ortamda çıktı alınmalıdır.

(!) Orijinali istenen belgelerde “aslı gibidir” kaşesi bulunmaması gerekmektedir. Orijinal belgesini geri almak isteyen kişiler o belgenin fotokopisini getiriğinde gişe görevlisi fotokopiye “orijinali görüldü” kaşesi basarak orijinali iade etmektedir.

(!) İspanya Schengen vize başvurularında son 3 yıl içinde alınmış Almanya, Macaristan, Avusturya ve İsviçre vizeleri üzerinde VIS ibaresi bulunsa dahi kabul edilmemektedir. Başvuru sahibinin yeniden parmak izi vermesi gerekmektedir.

(!) İspanya vize başvurularınızda seyahat tarihiniz ile başvuru tarihiniz arasında 7 iş günü olmalıdır. 7 iş gününden az kalmış başvurular konsolosluk tarafından işleme alınmamaktadır.

 

 

 

Yükleniyor...
Bizi Arayın