İspanya Öğrenci Vizesi

Eğitim amacıyla İspanya’ya seyahat edecek kişi İspanya vize evraklarına ek olarak, teori ve pratik eğitim kurslarına kayıt yaptırmışsa öğretim enstitüsüne kayıt belgesini ve Türkiye’de bağlı bulunduğu öğrenim kurumundan temin ettiği öğrenci belgesini de ibraz etmelidir. Söz konusu belgelere ek olarak öğrenciden Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği mevzuatına uygun olarak bazı tıbbi belgeler de talep edebilir.

Uzun vadeli konaklama gerektiren (çalışma, oturum, öğrenci, evlilik vb.) sebeplerle İspanya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları İspanyol vize müracaatlarını doğrudan İspanya Büyükelçiliğine veya İspanya Konsolosluğu İstanbul'a yapabilirler. Uzun süreli İspanya vize başvurularının sonuçlanma süresi daha uzundur. 

İspanya’ya 90 günden kısa süreli eğitim, dil eğitimi, kurs, staj gibi amaçlarla seyahat edecekseniz Schengen vizesine başvurabilir, işlemlerinizi vize servisimiz aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Ancak Erasmus, Erasmus staj ve üniversite eğitimi gibi 90 günden fazla kalışlı başvurular için İspanya Büyükelçiliğine veya İspanya Konsolosluğu İstanbul'a başvurmanız gerekecektir. Euroasia GVS olarak 90 günden az kalışlı, Schengen vize başvurularında hizmet vermekteyiz.

İspanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İspanya vize başvuru formu

Eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmış İspanya Schengen vize başvuru formu

Pasaport

İspanya vize işlemlerinde kullanılacak pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği ve en az 2 adet boş vize sayfası bulunması gerekmektedir. Pasaportun aslı işlenmiş sayfaların fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır. Varsa son 3 yıl içinde alınmış Schengen, ABD, Kanada, Birleşik Krallık vizeleri fotokopisi.  

Biyometrik fotoğraf

Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka beyaz fonlu, 35 mm x 45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf

Vize başvuru dilekçesi

İspanya Büyükelçiliğine/İspanya Konsolosluğuna hitaben, başvuru sahibi tarafından şahsen yazılmış, seyahat amacını ve süresini belirten, İngilizce veya İspanyolca yazılmış vize başvuru dilekçesi

Davet mektubu (Learning Agreement)

İspanya’daki eğitim kurumundan veya öğrencinin gideceği kurstan alınmış davet mektubu, eğitim programı için ödeme yapıldığına dair makbuz ve eğitim programı, Learning Agreement.

Seyahat sağlık sigortası

Schengen ülkeleri vize başvuruları için zorunlu özel seyahat sağlık sigortası en az 7 günlük olmalıdır. Tüm seyahat süresini kapsamalı, başvuru sahibi adına hazırlanmış olmalıdır.

Uçak ve konaklama rezervasyonları

Uçak rezervasyonları diğer belgelerde beyan edilen bilgilerle tutarlı olacak şekilde temin edilmelidir. Öğrencinin kısa süreli eğitimi boyunca konaklayacağı yeri belirten belge ibraz edilmelidir.

Varsa tapu ve araba ruhsatı fotokopisi

Banka hesap dökümü

Başvuru sahibine ait şahsi banka hesap dökümü veya cüzdanı.  Banka hesap dökümü son 3 aylık hesap hareketini içermeli ve başvurudan önceki 7 gün içinde temin edilmiş olmalıdır. Banka hesap cüzdanı sunulacaksa fotokopisi, banka hesap dökümü sunulacaksa orijinal belge bankadan kaşeli, imzalı şekilde temin edilmeli, banka imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmelidir. 

7 gün ve altı konaklamalar için hesap dökümünde en az 589 Euro (TL karşılığı da olabilir)

7 günün üzerinde ülkede kalınan her gün için ek olarak 66 Euro ilave edilmelidir.

Başvuru sahibi sponsor referansıyla başvuru yapacaksa; sponsorun banka hesabında yukarıdaki tutar bulunmalıdır.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Vukuatlı nüfus kayıt örneği anne, baba, eş, çocuk bilgilerini içermelidir.

İkametgah

İkametgah belgesi muhtarlıktan veya nüfus müdürlüğünden alınabilir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Nüfus cüzdanının arkalı önlü A4 fotokopisi sunulmalıdır.

Öğrenci belgesi

Türkiye’de öğrenim gördüğü okuldan alınmış öğrenci belgesi

Sponsor evrakları;

Öğrencinin masraflarının sponsor tarafından karşılanması durumunda, masrafları karşılayan birinci dereceden akrabanın İspanya Büyükelçiliğine/Konsolosluğuna hitaben yazdığı dilekçesi, iş evrakları ve düzenli bir geliri olduğunu gösterir, son 3 aylık orijinal banka hesap dökümü. Banka hesap dökümü son 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Öğrencilere ancak birinci dereceden akrabası (anne, baba ya da eş) sponsor olabilir. Başvuru sahibi dosyasına kendisine sponsor olan kişinin bütün iş evraklarına (sponsor çalışıyorsa SGK işe giriş bildirgesi, son 3 aylık SGK hizmet dökümü ve son 3 aya ait maaş bordrosu, şirkete ait faaliyet belgesi, oda sicil kaydı, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası) ek olarak dilekçesini ve banka hesabını eklemelidir.

Yabancı başvuru sahipleri;

Türkiye’den İspanya vizesine başvuracak yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye oturum izinlerinin dönüş tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir.

18 yaşından küçük öğrenciler dikkat (!)

İspanya vize başvurularında muvafakatname, dikkatle temin edilmesi gereken evraklardan biridir. 18 yaşındaki başvuru sahibi ve ebeveynlerin muvafakatname belgesini sayfamızdaki uyarıları dikkate alarak temin etmesini tavsiye ederiz.

İspanya Konsolosluğu 18 yaş altı vize başvuru sahiplerinden talep ettiği muvafakatname belgesinde “İspanya” ibaresinin bulunmasını zorunlu tutmuştur.

Muvafakatname belgenizi bu bilgileri göz önüne alarak hazırlamanız vize başvuru sürecinizde karşılaşılması muhtemel sorunların önüne geçecektir. 

 

Yükleniyor...
Bizi Arayın