İspanya Büyükelçiliği

İspanya Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

 

Adres: Prof. Aziz Sancar 8/ 06680 Çankaya - Ankara 
Telefon: + 90.312.438.03.92/+ 90.312.440.21.69/ + 90.312.440.17.96
Kançılarya faks:  90.312.442.69.91
Kançılarya elektronik posta: emb.ankara@maec.es       
Konsolosluk Bölümü elektronik posta: emb.ankara.inf@maec.es      
Çalışma Saatleri: Büyükelçilik Pazartesi-Cuma günleri arası 09:00-16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 
Büyükelçi: Rafael Mendívil Peydro

İspanya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü  
İspanya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü vize başvuru saatleri: Pazartesi-Cuma günleri 09.30-12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

(!) Vize başvuruları için randevu alınması gerekmektedir.

İspanya Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan İspanyol vatandaşları konsolosluk işlemleri için 09.30-15.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İspanya Büyükelçiliği Yetki Alanı

Aşağıdaki illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin vize başvurularını değerlendirme yetkisi Ankara’daki İspanya Büyükelçiliğine aittir.

Adıyaman, Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Ağrı, Ankara, Amasya,  Ardahan, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Corum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kayseri, Kars, Kilis, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Konya, , Mardin, Malatya, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Sivas, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat. Bu illerde ikamet edenler vize başvurularını İspanya Büyükelçiliğinden randevu alarak tamamlayabilirler. Bu iller dışında ikamet edenler vize başvurularını, İspanya Konsolosluğu İstanbul'un yetkilendirdiği seyahat acentesi aracılığıyla veya direkt olarak konsolosluk bölümünden randevu alarak yapabilirler.

İspanya Büyükelçiliği Vize Başvurusu

İspanya Büyükelçiliği vize başvurusunda bulunmadan önce belirtilen tüm evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve belirtilen sıraya konarak randevu gün ve saatinde elçilik konsolosluk bölümü bünyesine teslim edilmiş olması gerekmektedir. Büyükelçilik vize başvurularını yetkilendirdiği global seyahat acentesi aracılığıyla kabul etmektedir. Başvuru sahibi elçilik konsolosluk bölümünden randevu alarak da direkt olarak konsolosluk bölümüne başvuru yapabilir. Ancak randevu günleri elçiliğin yoğunluk durumuna göre belirlenmektedir. Elçilik yoğunluk durumuna göre ileri bir tarihe randevu verme hakkına sahiptir. 

İspanya vizesi başvurusunda evrakların eksiksiz ve hatasız olarak teslim edilmesi ve başvuru sahibinin İspanya seyahati için yeterli finanasal kaynağa sahip olması vizenin verileceğini garanti etmez. Vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi tamamen İspanya diplomatik temsilciliğine aittir. 

İspanya Büyükelçiliği Vize Başvuru Dilekçesi

İspanya vizesi başvurularında şahsen dilekçe yazılması gerekmektedir. Yazılacak dilekçede başvuru sahibi seyahat nedenini, seyahat tarihlerini, ayrıntılı güzergahını, konaklama yerlerini, seyahatini birlikte gerçekleştireceği biri/leri varsa diğer kişi bilgileri ve diğer kişilerin vize talep edip etmeyeceği, diğer kişilerin varsa geçerli Schengen vize veya yeşil pasaport bilgileri belirtilmelidir. Dilekçede seyahat tarihlerine mutlaka yer verilmeli; ara uçuşlar varsa, tüm seyahat güzergahı, uçak  ve otel bilgileri belirtilmelidir. Başvuru sahibi özel durumlarını da dilekçede belirtebilir. Sponsor referasıyla seyahat edecekler (öğrenciler, ev hanımları, çalışmayan kişiler...) sponsora ait bilgilere dilekçesinde yer vermelidir. Başvuru sahibinin masraflarını karşılayacak sponsor ancak birinci dereceden kan bağı bulunuyorsa (anne, baba, eş) elçilik tarafından başvuru kabul edilebilir. 
Doğrudan elçiliğe yapılan başvurularda, pasaport sahibi telefonla kısa süreli (Schengen) vize sonucu hakkında bilgi alamaz.  İspanya ulusal vize başvurusu yapılmışsa başvuru sahibi vize durumunu sorgulayabilir.


İspanya Büyükelçiliği Resmi Tatil  Günleri 2018
 Elçilik İspanya ve Türkiye’nin aşağıdaki tatil günlerinde hizmet vermemektedir. 2018 yılında aşağıdaki tatil günlerine denk gelen tarihlerde elçilik ve elçiliğin vize başvuruları için yetki verdiği başvuru merkezi kapalı olacaktır. Direkt olarak elçilik bünyesine yapılması planlanan vize başvurularınızda ve konsolosluk işlemlerinizden önce elçilikten telefon ile randevu alarak işlemlerinizi tamamlamanızı ve tatil günlerinizi teyit etmenizi tavsiye ederiz.

01/01

Dini Bayram

29/03

Paskalya

30/03

Paskalya

23/04

Milli Egemenlik Günü

01/05

İş Bayramı

15/06

Ramazan Bayramı

21/08

Kurban Bayramı

22/08

Kurban Bayramı

23/08

Kurban Bayramı

24/08

Kurban Bayramı

12/10

İspanyol Milli Günü

29/10

Cumhuriyet Bayramı

 06/12

Anayasa Bayramı

 

İspanya Büyükelçiliği Nerede

Yükleniyor...
Bizi Arayın