İspanya Oturum İzni

  • Anasayfa
  • İspanya Oturum İzni

İspanya Oturum İzni Gerekli Evraklar

  • İspanya ikamet tezkeresi için başvuru sahibinin İspanya’da yasal ikamet belgesi;
  • Uzun süreli kira sözleşmesi ve kira makbuzu;
  • Başvuru sahibinin kendi ülkesindeki yetkili makamlarından temin edeceği adli sicil kaydı,
  • Geçici ikamet için başvuru yaparken başvuranın sunmadığı durumlarda tıbbi sertifika (certificado medico).
  • Sağlık sigortası;
  • Evlilik durumunuza ilişkin evlilik veya boşanma belgesi veya diğer kağıtları (İspanyolca).

İspanya Oturum İzni

İspanya oturum izni türleri geçici ve kalıcı olarak ayrılmaktadır. İspanya süreli ikamet 90 gün ila 5 yıl arasında başvuru sahibine İspanya’da yaşama hakkı tanınması durumudur. İspanya oturum izni talebinde bulunan kişi eşi ve çocuklarıyla birlikte yaşamak istiyorsa, kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacak kadar gelire sahip olduğunu destekler belgeleri İspanya Konsolosluğuna ibraz etmelidir. İspanya kalıcı ikamet ise yabancı vatandaşa ülke topraklarında bir İspanyol gibi yaşama imkanı tanır. Beş yıl boyunca geçici ikamet şartlarını yerine getiren başvuru sahibi uzun süreli, kalıcı ikamet başvurusunda bulunabilir. AB Mavi Kart sahipleri İspanya süreli oturum iznini de elde etmiş olur.  Avrupa Birliği vatandaşları ve aile üyeleri AB bölgesinde serbest geçiş ve ikamet izni sahibidir.

İspanya Çalışma İzni

İspanya’da çalışmak isteyen üçüncü ülke vatandaşları;

  • 18 yaşını doldurmuş olmalı; İspanya ikamet iznine sahip olması; İspanya’da faaliyet gösteren bir ticari kuruluşla iş sözleşmesi imzalamış olması gerekir.
  • İspanya’ya iş sözleşmesinin süresi dahilinde çalışmak için seyahat edeceklerin ülkeye giriş yaptıktan sonra ülkenin sosyal güvenlik kurumuna kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Daha sonrasında İspanya Yabancı kimlik kartı için başvuru yapmalıdırlar.

İspanya oturum izni için başvuru koşulları için gerekli bilgiye sayfamızı inceleyerek ulaşabilirsiniz.  İspanya oturum izinleri aile birleşimi, eğitim ve çalışma amaçları aracılığıyla verilmektedir. Beş yıl İspanya’da kesintisiz olarak ikamet eden kişi İspanya daimi oturum izni için başvuruda bulunabilir.

İspanya oturum ve çalışma izninin ilk koşulu başvuru sahibinin kendisini ve ailesini geçindirecek bir gelire veya yatırıma sahip olmasıdır. Belli ikamet süresini tamamladıktan sonra başvuru sahibi daimi ikamet izni için başvuru yapabilir.

İspanya vatandaşlığına geçmek isteyen yabancı ülke vatandaşının, orijinal vatandaşlığını bırakması gerekmektedir. İspanyol Göç ve Vatandaşlık yasaları başvuru sahibinin ebeveynlerinden biri İspanyol vatandaşı değilse, kişi İspanya’da doğmamışsa çifte vatandaşlık hakkı tanımamaktadır.

10 yıl boyunca kesintisiz olarak İspanya’da ikamet eden Türk vatandaşları İspanya vatandaşlığı için başvuru yapabilse de Türk vatandaşlıklarını bırakmaları gerekmektedir. Evlilik yoluyla İspanyol vatandaşlığına geçmek isteyenlerde ise bu süre 1 yıldır.

Yasal olarak be yıl boyunca kesintisiz olarak İspanya’da ikamet ettikten sonra, AB üyesi olmayan ülkeler AB uzun süreli ikamet izni için başvuruda bulunabilirler. Seçme ve seçilme hakkı gibi temel vatandaşlık hakları haricinde, uzun süreli ikamet izni İspanya vatandaşlarıyla aynı koşullar altında sınırsız olarak çalışma yaşama hakkı tanımaktadır. İspanya oturum izinleri için emeklilik, burs, maaş gibi kişinin kendisine ve ailesine yetecek kadar mali kaynağının olduğunu belgeleme ve kendisi/ailesi için sağlık sigortasına sahip olması gerekir.

Yükleniyor...
Bizi Arayın