İspanya Aile Ziyaret Vizesi

Schengen vizenizi İspanya’dan almak için en uzun konaklama süresini İspanya’ya ayırmalısınız. Ayrıca Schengen bölgesine ilk giriş yapacağınız ülkenin İspanya olması gerekmektedir. İspanya aile, arkadaş, akraba ziyareti vizelerinde ilk giriş yapacağınız ülkenin İspanya olmasına dikkat etmelisiniz.

Schengen kategorisi dahilinde değerlendirilen aile ziyaret vizesi için sahip olmanız gereken en temel evraklardan biri davetiyedir. Davet mektubu İspanya’da ikamet eden İspanya vatandaşından veya İspanya oturum izni sahibi kişiden temin edilmelidir.  

(!) Vize aldıktan sonra Schengen vizesi kullanım kuralları ihlal edilmemelidir. Schengen vizenizi İspanya’dan almak için en uzun süre konaklayacağınız ülkenin İspanya olması gerekmektedir. İki Schengen ülkesinde aynı sürelerde konaklayacaksanız Schengen alanına ilk giriş yapacağınız ülkenin İspanya olması gerekmektedir. Aksi takdirde bir sonraki Schengen vize başvurunuz reddedilebilir.

Vize başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen standart belgeleri ve mesleksel farklılıklara göre talep edilen evrakları eksiksiz olarak hazırlamalı ve vize servisimize iletmelidir.  İspanya Büyükelçiliği Ankara’nın ve İspanya Konsolosluğu İstanbul’un yetki alanı sınırlaması vardır.  İkamet ettiğiniz ile göre hangi temsilcilik üzerinden başvuru yapmanız gerektiğine dair detaylı bilgiyi yetkilimizden alabilirsiniz.

İspanya Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Evraklar

İspanya Vize Başvuru Formu

Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış İspanya vize başvuru formu, talep edilen formata uygun olarak doldurulması konusunda gerekli desteği Schengen temsilcimiz sağlayacaktır.

> İspanya Schengen vize başvuru formları (İspanya vizesine özgü olarak) el ile doldurulmalıdır. Dijital ortamda doldurulan vize başvuru formları kabul edilmemektedir.

Davetiye

Aile ziyareti amaçlı seyahatlerde ibraz edilecek davetiye, sponsor varsa sponsora ait bilgileri, konaklamaya ilişkin bilgileri içermeli, davet sahibi tarafından imzalanmalıdır. İspanya ticari seyahatlerinizde ibraz edilecek davetiyeye dair detaylı bilgileri Schengen departmanı yetkilimizden alabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf

35 mm x 45 mm Shengen biyometrik ölçülerine uygun, arka beyaz fonlu, 2 adet biyometrik fotoğraf

Pasaport

Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve başvuru sahibinin seyahat sonlanma tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaportun en az 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Pasaportun aslına ek olarak işlenmiş sayfaların fotokopisi eklenmelidir. Varsa önceki pasaport ve daha önce alınmış (son 3 yıl içinde) Schengen, ABD, Birleşik Krallık, Kanada,  Avustralya vizeleri fotokopisi sunulmalıdır.

Tapu ve araba ruhsatı fotokopisi (varsa)

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği anne, baba, eş, çocuk bilgilerini eksiksiz olarak içermelidir.

İkametgah

Muhtarlıktan veya Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orijinal ikametgah belgesi sunulmalıdır.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

T.C. nüfus cüzdanının arkalı-önlü fotokopisi

Vize Başvuru Dilekçesi

İspanya Büyükelçiliğine hitaben, İngilizce ya da İspanyolca yazılmış, seyahat amacını belirten imzalı dilekçe başvuru sahibi tarafından şahsen yazılmalıdır. İş yerinden antetli kağıda alınacak dilekçe ile şahsen yazılacak vize başvuru dilekçesi farklı belgelerdir.

Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

Ulaşım ve konaklama rezervasyon belgeleri ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin destekleyici belgeler ibraz edilmelidir. Rezervasyon tarihleri beyan edilen evraklardaki tarihlerle tutarlı olacak şekilde temin edilmelidir.  İspanya haricinde diğer Schengen ülkelerine de seyahat planlanıyorsa tüm ara uçuşlar ve otel rezervasyon belgeleri ibraz edilmelidir. Talebiniz halinde uçak rezervasyonlarınızı sizin adınıza yapmaktayız.

Aile ziyaret vize başvurularında İspanya’da ikamet eden tanıdığınız yanında konaklayacaksanız otel rezervasyonu sunmamanız gerekmektedir.

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:

Banka Hesap Dökümü

Hesap dökümü, son 3 aylık hesap hareketlerini içermelidir. Bankadan temin edilmiş orijinal banka hesap dökümü sunulmalıdır. Belge kaşeli ve ıslak imzalı olarak temin edilmeli, belgeye bankanın imza sirküleri eklenmelidir. Kısa süreli ziyaret amaçlı seyahatlerinizde şahsi hesabınızda en az 5.000 TL bakiye bulunmalıdır. Hesap dökümü başvurudan önceki 10 gün içinde bankadan temin edilmelidir.

Maaş Bordrosu (Son 3 aylık)

Çalışanlar için;

İş yeri izin dilekçesi (işveren mektubu)

İş yeri izin dilekçesi Türkiye’deki iş yerinin antetli kağıdına, iş yeri yetkilisi tarafından, İspanya Konsolosluğuna (başvuru bölgesine göre İspanya Büyükelçiliğine) hitaben yazılmalıdır. Dilekçe çalışanın ticari seyahat boyunca iş yerinde izinli olduğu tarihleri içermelidir. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir. Çalışanlar için aşağıda sunulan belgelerin asıllarıyla birlikte fotokopileri de sunulmalıdır.

SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi

SGK "hizmet dökümü" (son 3 aylık)

Şirketin ticaret odasındaki kaydı

Ticaret sicil gazetesinin kopyası

Vergi levhası

Şirket Sahipleri için;

Şirketin ticaret odasındaki kaydı

Ticaret sicil gazetesinin kopyası

Vergi levhası

Seyahat sağlık sigortası

Tüm seyahatin süresini kapsayan özel sağlık sigortası fotokopisi. Sigorta en az 7 günlük olmalıdır. Kısa süreli seyahatlerinizde İspanya vizesi başvuruları için zorunlu seyahat sağlık sigortanızı temin etmekteyiz.

Çiftçiler için;

Çiftçi Belgesi

Çiftçi bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesini ibraz etmelidir.

Emekliler için;

Emekli kartı fotokopisi

Emekliler için emekli kartı fotokopisi

Banka hesap cüzdanı/hesap dökümü

Banka hesap cüzdanı fotokopisi veya banka hesap dökümün orijinali sunulmalıdır. Hesap dökümü bankadan imzalı ve kaşeli, son 3 aylık hesap hareketlerini içermelidir. Banka hesap dökümü başvurudan önceki 10 gün önce alınmış olmalıdır.

Sponsor referansıyla yapılacak başvurularda;

Öğrencilere, ev hanımlarına ve çalışmayan kişiler ancak birinci dereceden akrabalarının sponsor olması kaydıyla vize başvurusunda bulunabilirler. İspanya’ya yapacağınız seyahatte masraflarınız birinci dereceden akrabanız tarafından karşılanacaksa, masraflarınızı karşılayacak kişi İspanya Konsolosluğuna hitaben dilekçe yazmalı, yazacağı dilekçede masraflarınızı karşılayacağının teminatını vermelidir. Sponsor dilekçenin dışında mesleksel evraklarını da ibraz etmelidir. Sponsor bankadan son 3 aylık hesap hareketlerini içeren banka hesap dökümünü, SGK İşe Giriş Bildirgesi, Son 3 aylık SGK Hizmet dökümü ve son 3 aya ait maaş bordrosu. Şirkete ait Faaliyet Belgesi, Oda Sicil Kaydı, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri, vergi levhası belgelerini dilekçeye ek olarak sunmalıdır.

Yabancı vatandaşlar için;

Türkiye’den başvuru yapacak yabancı uyruklu vatandaşlar dönüş tarihleri sonrası 3 ay geçerliliği bulunan Türkiye oturum izin belgesini yukarıdaki belgelere ek olarak ibraz etmelidirler.  

İspanya aile ziyareti vize ücretleri nakit olarak ödenmektedir ve işlem iptali haline ücret iadesi bulunmamaktadır.

İspanya Aile Ziyaret Vizesi Genel Bilgiler

İspanya aile ziyaret vizesinde, İspanya’da yaşayan aile bireyini ziyaret edecek olan birey İspanya’da konaklama süresi boyunca finansal olarak yeterliliğinin kanıtlamalıdır.  İspanya aile ziyaret vizesinde, İspanya’da ikamet eden ve T.C. vatandaşını misafir edecek şahsın bağlı bulunduğu ikamet alanının Emniyet Birimi tarafından davet mektubu onaylanmalıdır. İspanya aile ziyaret vizesi davet mektubu, hiçbir koşul altında yabancının İspanya’ya giriş şartlarının akreditasyonunu değiştirmez. İspanya kısa süreli vizelerinde uçuş rezervasyonları da başvuru dosyasına eklenmelidir.

Başvuru evraklarını eksiksiz olarak tamamlamış olanların randevuları uygun ilk çalışma gününe alınmaktadır. İspanya aile ziyaret vize başvurunuzda tüm belgeleri tamamlamış olmanız, vizenizin onaylanacağını garanti etmemektedir. İspanya vize başvurularının değerlendirmesi ve sonuçlandırması yalnızca İspanya Büyükelçiliğine ve İstanbul Başkonsolosluğuna aittir.

İspanya Aile Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya aile ziyaret vizeleri ortalama olarak 7-15 çalışma günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre İspanya Konsolosluğu İstanbul'un resmi tatil günlerini ve Türkiye’den başvuru yapan üçüncü ülke vatandaşlarının başvurularını kapsamamaktadır.  

 

 

 

devamını oku

Yükleniyor...
Bizi Arayın