İspanya Ticari Vize

İspanya Ticari Vize Gerekli Evraklar

 • Vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve ıslak imzalı)
 • Pasaport (İspanya seyahati sonrası en az 6 ay geçerli)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Ticari Davetiye (İspanya şirketinin antetli kağıdına, davet eden kişinin pasaport ve kimlik fotokopileri ile birlikte)
 • Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi. sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK / BAĞ-KUR hizmet dökümü
 • Şirketin banka hesap özetİ (son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)
 • Gelir belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve adres bilgileri içeren)

Vize Başvuru Sahibi Şirket Çalışanıysa Yukarıdaki Belgelere Ek Olarak

 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Maaş bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli)

İspanya Ticari Vizesi

İspanya ticari vize başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize hizmet merkezileri tarafından İspanya kısa süreli vize başvuruları gerçekleştirilmektedir.   İspanya Büyükelçiliği, İspanya’ya ticari faaliyette bulunmak amacıyla seyahat etmeyi planlayan işverenleri ve çalışanları İspanya ticari vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İspanya ticari vize başvurusunda bulunan kişinin seyahatinin mesleksel gerekliliği şirketi tarafından onaylanmış bir mesleki gelişim etkinliğine katılmak, katkı sağlamak isteyenlerin başvurması gereken vize tipidir.

İspanya Büyükelçiliği/Konsolosluğu, İspanya’ya ticari faaliyette bulunmak amacıyla İspanya’da gerçekleştirilecek bir kongreye, fuara, seminere, projeye katılmak amacıyla seyahat edecekse İspanya ticari vize prosedürüne tabidir. İspanya ticari vize talebinde bulunan başvuru sahibi İspanya vize başvuru evraklarını hazırlamalıdır. 6 aylık süre boyunca 90 günü geçmeyen seyahatler için İspanya’ya giriş, 15 Mart 2006’da Avrupa Parlamentosu ve Konsey Yönetmeliği (EC)’nde belirtilen koşullara tabidir.

İspanya Ticari vizesi, İspanya’ya toplantı, fuar veya ticari faaliyet amacıyla seyahat eden T.C. vatandaşlarının başvurması gereken vize tipidir. İspanya ticari vizesinde İspanya’da aktif olarak faaliyet gösteren firmadan davet mektubu temin edilmesi gerekir. İspanya ticari vize başvuruları şahsen veya grup halinde yapılabilir.

Geçerli oturum izni veya başka bir Schengen Bölgesi ülkesinin verdiği uzun süreli vizeden yararlanan yabancı vatandaşlar, altı aylık bir süre zarfında, diğer Schengen ülkelerinden temin edilmiş bir vizeye sahip olmaları halinde serbest dolaşım hakkına sahip olurlar.

 • İspanya ticari vize başvurusunda bulunan kişi, İspanya seyahatinin akabinde diğer Schengen ülkelerini ziyaret edecekse, bu seyahate dair tarih ve seyahat planının içeriğine dair rezervasyon seyahat bilgilerini içerir evrakları da ibraz etmelidir.
 • Ankara’dan İspanya ticari vize talebinde bulunan kişilerin ikamet belgesini de ibraz etmeleri gerekmektedir.

İspanya Ticari Vize Başvuru Formu

İspanya ticari Schengen vize başvurularında, vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı, Uyruk, T.C. kimlik numarası, konaklama yer bilgileri belirtilmeli ve başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmalıdır.  İspanya ticari Schengen vize başvurusunda kullanılacak pasaportun 10 yıldan eski olmamasına dikkat edilmelidir. İspanya ticari vize başvurularında kullanılacak pasaportun seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği olmasına ve en az 2 adet boş sayfanın bulunmasına dikkat edilmelidir. Gümrük kayırları ve açıklamalar sayfalarında vize kaydı yapılmadığını hatırlatırız. İspanya Ticari vize başvurularında eski pasaport ve güncel pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir.

İspanya Ticari vize başvurularında işverenden temin edilecek vize dilekçesinin de başvuruda ibraz edilmesi gerekmektedir.  İspanya ticari vize müracaatında bulunan kişi şirket sahibi ise, şirketin antetli kağıdına seyahat organizasyon planını, amacını, şirketteki ortaklık pozisyonunu anlatan bir dilekçe hazırlamalıdır.  İspanya ticari seyahat sebebi bir ticari organizasyon veya fuara katılım ise; giriş bileti, giriş kartı de ibraz edilmelidir.

İspanya Ticari vize davetiyesi İspanya Konsolosluğuna hitaben, şahsen, İspanyol şirket yetkilisi tarafından yazılmalıdır. Davetiye antetli kağıda yazılmalıdır ve davetiyede kaşe bulunması gerekmektedir.  İspanya ticari vizesi için İspanya’da konferans, seminer, iş kongresine katılmak için etkinliği düzenleyen firma tarafından gönderilen davet mektubunun başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

İspanya Ticari Schengen Vize işleminde bulunacak kişi çalışan ise bağlı olduğu kurum tarafından başvuru sahibinin görev ve maaş durumunu, seyahat tarihlerini belirtir dilekçe eklenmelidir.

İspanya Ticari vize başvuru sahibinin ziyaret tarihlerine uygun seyahat planını teyit edici rezervasyon bilgileri sunulmalıdır. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu, öngörülen tarihlerde uçuşuna ilişkin bilgiler yazılmalıdır.

Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu, seyahat planının tüm detayları eklenmelidir. İspanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği öngörülen tarihte yolcunun ülkeye giriş yapıp yapmadığına bir sonraki vize başvurusunda dikkat etmektedir. İspanya Ticari vize başvurusunda bulunan kişinin İspanya seyahat tarihlerini kapsayan sigorta poliçesi, kaşeli olarak imzalanmalıdır. İspanya vize başvurularının değerlendirmesi yalnızca İspanya Büyükelçiliği ve İspanya Konsolosluğuna aittir. 

Yükleniyor...
Bizi Arayın